غریب یوردوم

عکسهایی از روستای هرگلان

فروردین ماه سال ۱۳۹۰ برای رفتن به آبشار چاخ چاخ به طرف هرگلان که ۵۰ کیلومتر با مرکز شهر عجبشیر فاصله دارد حرکت کردیم . بعد از رسیدن به روستا خودمان را برای یک پیاده روی حدودا ۱ ساعته به طرف آبشار آماده کردیم .

پس از نیم ساعت پیاده روی این عکس منظره ی روستا و باغات گردو را نشان می دهد که پشت سرمان قرار گرفته اند

 

 

در نزدیکی آبشار جای فوق العاده زیبایی برای برپا کردن چادر پیدا کردیم .

 

 

 

 و بالاخره این هم آبشار چاخ چاخ !

این عکس از فاصله ی زیادی گرفته شده ولی برای اینکه بزرگی آبشار رو متوجه بشید باید بگم ارتفاع آبشار تقریبا ۵۰ متر هست

 

 

 

و در پایان منظره ای فوق العاده از چمنزارهای اطراف آبشار که شب رو اونجا سپری کردیم .

 

 

+ نوشته شده در  جمعه هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:32  توسط HABIB  | 

قلعه ضحاک عجبشير استوار در پاي کوه سهند جاذبه اي ديدني براي گردشگران

 قلعه باستاني و تاريخي ضحاک عجبشير (داش قلعه عجب شير) همچنان استوار درپاي ارتفاعات کوه سهند جاذبه اي تاريخي و ديدني براي گردشگران و علاقه مندان آثار تاريخي است.

اين قلعه در 28 کيلومتري‌ شرق‌ عجب‌شير واقع شده و از آثار ارزشمند تاريخي و ديدني اين شهرستان به شمار مي رود که اولين‌ بار در سال يکهزار و 971 ميلادي توسط‌ يک‌ هيات باستانشناسي ‌آلماني‌ مورد بررسي‌ و تحقيق‌ قرار گرفت.
قدمت اين اثر تاريخي با در نظر گرفتن بقاياي موجود از برج هاي نيم استوانه اي بنام دروازه اين قلعه به دوره ساساني نسبت داده شده و روبناي‌ ديوارها که‌ از سنگهاي‌ مکعب‌ مستطيلي‌ شکل‌، ترکيب‌ شده‌ يادآور پوشش‌ ديوارهاي‌ ساساني‌ در تخت‌ سليمان‌ است‌.
اين قلعه از مکانهاي مهم اقوام مانايي و مادها بوده و در ارتفاع دو هزار 300 متري از بستر رودخانه قلعه چاي دردوران تاريخ کهن ايران زمين بنا شده و آثار زيادي در داخل و پيرامون خود از دوران هخامنشيان، اشکانيان، ساسانيان و عصر تمدن اسلامي به يادگار دارد.
سفال هايي‌ که‌ تاکنون‌ از داش‌ قلعه‌ ضحاک‌ بدست‌ آمده‌ همگي‌ مربوط‌ به‌ سده‌هاي‌ 11 و 12 ميلادي‌، يعني‌ دوره اسلامي‌ بوده با اين‌ حال‌، حجاريها و جاسازي هايي‌ که‌ در سنگ‌ کوه‌ کنده‌ شده‌ همگي‌ دلايلي ‌است‌ بر اينکه‌ محل‌ را به‌ دوره‌ پيش‌ از اسلام‌ هم‌ متعلق‌ بدانيم‌.
قلعه ضحاک درطول تاريخ داراي نامهاي متعددي از جمله اژدهاک، قيز قلعه سي، داش قلعه سي، باروآس، رويي دژ و قلعه گويي بود.
اين قلعه که دردوران کهن به عنوان دژ استفاده مي شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و ديوارهاي آن مزين به کنده کاريهاي متعدد و در داخل قلعه مخازن سنگ، آب انبار، آسياب، سالن شورا و حمام تعبيه شده است.
به غير از قلعه‌ در پاي‌ کوه‌ قبرستاني‌ نيز وجود دارد که‌ در آن‌ مجسمه‌ سنگي‌ قوچي‌ قرار داشته و در کنار قبرستان‌، روستايي‌ به‌ نام‌ ينگجه‌ واقع‌ است و در ديوار يکي‌ از خانه‌هاي‌ روستاي‌ ينگجه‌ قوچ‌ سنگي‌ مقبره‌اي‌ کار گذاشته‌ شده است.
تعيين‌ زمان‌ بناي‌ اطاقهايي‌ که‌ نيمي‌ از آن‌ بي‌ سقف‌ در زمين‌ کنده‌ شده‌ و نيم‌ ديگر در سنگ‌ (کنگلومراي‌) کوه‌ به‌ صورت‌ حفره‌اي ‌درآورده‌ شده‌ به‌ دشواري‌ ممکن‌ است‌.
اغلب‌ اين‌ حفره‌ها چاله‌ آبي‌ هم (آب‌ انبار) داشته و همچنين‌ بر ديوارهاي‌ اين‌ حفره‌هاي‌ سنگي‌، طاقچه‌هاي‌ کوچکي‌ کنده‌ شده است.
قلعه‌ ضحاک ‌عجب شير از آثار ارزشمند و مورد وثوق گردشگران بوده و در آن تک‌ حفره‌هايي‌ نيز ديده‌ مي‌شود که‌ تمام‌ آن‌ را در صخره‌هاي‌ عمودي‌ کوه‌ کنده‌ شده است.
علاوه‌ بر اين آثار در اين قلعه برجي‌ وجود دارد که از خشت‌، بر پاية‌ سنگي‌ ساخته‌ شده‌ و صرفنظر از استحکامات‌ دروازه قلعه‌ ، تنها برج‌ دفاعي‌ آن به‌ شمار مي‌رود چرا که اطراف‌ قلعه ‌، پرتگاه‌ بوده و نيازي‌ به‌ استحکامات‌ بيشتري نبوده‌ است‌.
آب‌ چشمه‌اي‌ که‌ در دامنه‌ کوه‌ مقابل‌ قلعه قرار دارد با فشار متوسط‌ لوله‌هايي‌ که‌ در زمين‌ کار گذاشته‌ شده‌ از روي‌ پشته‌ مابين‌ گذشته‌ و به‌ ارتفاع‌ قلعه‌ مي‌رسد.
مسير لوله‌ آب‌ از روي‌ بستري که‌ در زمين‌ به‌ وضوح‌ نمايان‌ است معلوم‌ بوده و‌ تکه‌هاي‌ متعددي‌ از لوله‌هاي‌ گلي‌ و بقايايي ‌از قالب‌ سنگي‌ که‌ با بي‌قيدي‌ از بستر کنده‌ شده‌ است‌ در اطراف‌ ديده‌ مي‌شود.
اين‌ قلعه‌ نيز از تاراج‌ و کندوکاوهاي‌ غيرمجاز در امان‌ نبوده‌ و فضاي‌ اطراف‌ قلعه‌ پوشيده‌ از حفره‌هايي‌ است‌ که‌ توسط‌ غارتگران‌ براي‌ بدست‌ آوردن‌ عتيقه‌، زيرورو شده‌ است‌.
عجبشير با داشتن چندين اثر تاريخي و گردشگري ارزشمند از جمله بندر رحمانلو ، قلعه ضحاک، مساجد چوبي، خانه ها و کبوترخانه هاي قديمي و تاريخي از شهرهاي مهم گردشگري آذربايجان شرقي محسوب مي شود.
هم اکنون بيش از هزار و 300 اثر تاريخي آذربايجان شرقي در فهرست آثار ملي ثبت شده که از اين تعداد بيش از 28 اثر به شهرستان عجب شير تعلق دارد.
اين شهرستان با حدود 85 هزار نفر جمعيت در جنوب غربي تبريز مرکز آذربايجان شرقي واقع است.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 13:16  توسط HABIB  | 

اپخشیر اوستا همان شهر عجبشیر است

اپخشیر اوستا همان شهر عجبشیر است

عجبشیر شهرستان مراغه: در اوستا فقره 127فروردین یشت از قصبه ای به نام اپخشیر (شهر بی شیر یا شهر کنار آب) نام برده شده است که به فروهر دو شخص به اسامی پرشت گاو (پرسنده از سرودهای دینی) و دازگرگاو (جمع آورنده سرودهای دینی) از اهالی آنجا درود فرستاده شده است. نظر به اینکه رغه آذربایجان یعنی محل حکومت اولیه زرتشت همان شهر مراغه و کتابخانه اوستا در روستای شی چی کان مراغه (محل مسجد روستای چیکان) واقع بوده است لذا مسلم می نماید اپخشیر همین شهر عجب شیر باشد. به نظر میرسد اپخشیر علی القاعده در پهلوی به ابغشیر و ابگشیر تلفظ گردیده و به عجبشیر تصحیف یافته است. در نقشه های بطلمیوسی نام مراغه (مرغیانه جوار دریاچه اورمیه) را به واسطه واقع بودن کتابخانه شیچیکان در جوار آن ماتوستانا (ماتیکان) یعنی شهر دارای کتابخانه نامیده اند. از اینجاست که در عهد اعراب محققین برای بدست آوردن نوشته های کهن زرتشتیان بدین شهر مراجعه می نموده اند. چنانکه موسی ابن عیسی الکسروی و الحسن ابن علی همدانی که یک محاسب عالیمقام بود دیر زمانی در شهر مراغه که هنوز کتابهای پهلوی و اوستایی چند در آنجا محفوظ بود با هم بنشستند و در آنجا دست نوشته های زرتشتی و فهرستهای شاهی و نسخ مختلف همین متون را با یکدیگر مقابله نمودند. مکان آتشکده آذرگشنسب بین خود شهر مراغه و روستای چیکان (شیچیکان) در اراضی روستای علمدار (آلوو دار= دارای آتشکده) قرار داشته است و ویرانه اش تا دو دهه پیش به نام کائین گبه یعنی معبد پادشاهان نامیده میشد. نگارنده کودکی دبستانی همین روستای چیکان بودم که هنگام چراندن چند گوسفند خانواده گذرم به ویرانه این معبد و شهر با خاک یکسان شده پای آن افتاد و جستجوی نام و نشان این شهر و معبد باستانی آن به همراه یاد آوری خاطره پدید آمدن دو مُهر اوستایی بزرگ از زیر بنای مسجد روستای چیکان بقیه زندگی را تحت تأثیر عمیق خود قرار داده و آن را رقم زد. چاروادار پیر بور روستا به نام پاشا روزی که از سر تنهایی در جلو سکوی همان مسجد روستای چیکان با من کودک سخن میگفت شرح داده بود که آجرهای لعابدار سبز رنگ مسجد را که قسمت بیرونی را بدان تزئین نموده اند از همین معبد کائین گبه آورده است. نگارنده در سفرهای بعدی خود و برادر و خویشان خود بدانجا این نوع آجرهای لعابدار و ساروجهایی را که نقش ماه و ستارگان را بر آنها به شکل قالب نقش زده بودند به چشم دیده و معاینه کرده بود. جالب بود که اداره فرهنگ و هنر مراغه از وجود این معبد خبر نداشت وقتی هم که نگارنده در آغاز انقلاب ضد سلطنتی برای پرسش و گزارش خود بدانجا مراجعه نمودم توسط ساواک باز داشت شدم.
به نقل از http://far-hang.blogspot.com
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 12:53  توسط HABIB  | 

عجبشیر مروارید چیچست

 ( باغات سرسبز گردو - روستای بارازلو )

این عکس رو حدودا دو سال پیش که با برادرم به کوهنوردی رفته بودیم گرفتم . کیفیت عکس خیلی جالب دراومده و اصلا شبیه عکس موبایل نیست . با این حال خدا یه دیجیتالیش رو قسمت کنه . ان شاالله .

باغات گردو - روستای بارازلو


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 13:1  توسط HABIB  |